Spektakl „Porozmawiajmy o…” – premiera 25.10.2024

by Grzegorz Ławniczek

Spektakl pt. „Porozmawiajmy o…” | Premiera: 25.10.2024

„Porozmawiajmy… to zaproszenie do słodko-słonej rozmowy, która może odmienić Twoje życie…”.

Wszystko, co mówimy o śmierci, tak naprawdę jest o życiu. Grupa znajomych spotyka się w mieszkaniu Gospodarza, aby wspólnie przy stole porozmawiać o… śmierci. Normalnie, tak jak o życiu. Z uśmiechem. Z biegiem akcji metafizyka zaczyna łączyć się z tym co współczesne i z tym co przyszłe, nieuniknione. Spektakl ma widza oswoić, zmotywować do trudnych rozmów i nakłonić do dotknięcia tematów tabu, jakim niejednokrotnie jest śmierć.

Gdybyś mógł/mogła przedłużyć swoje życie, to o jak długo? Jak wygląda dobra śmierć? Jak chciałbyś/chciałabyś być wspominany/wspominana?

Na m.in. te pytania Paulina Kajdanowicz zainspirowana książką Michaela Hebba pt. „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji”, szukała odpowiedzi podczas rozmów z wybranymi osobami. Rozmowy te, stały się wyjściem do napisania scenariusza metodą verbatim – co z łaciny znaczy „dosłowny”. Kolacji inspirowanych książką Hebba odbyło się na całym świecie już ponad 100 tysięcy.

Twórcy spektaklu pt. „Porozmawiajmy o…”

Reżyseria: Mael Mesida Scenariusz: Paulina Kajdanowicz

porozmawiajmy plakat

Występują:

Iwona Chołuj Paulina Kajdanowicz Marta Honzatko Krzysztof Berendt Paweł Bilski

Scenografia i kostiumy: Marta Honzatko Asystentka kostiumografki: Ewa Gut Muzyka, efekty świetlne i efekty specjalne: Piotr Bilski

Światła: Paweł Błaszczak

Inspicjent: Małgorzata Grabara Koordynacja artystyczna: Karolina Biela Projekt plakatu: Malwina BilińskaMiszczuk

Projekt programu i grafika: Piotr Bilski Redakcja: Zuzanna Suliga

Producent: Paweł Bilski, Fundacja Oczami Brata, Teatr Nowy w Częstochowie

Partnerzy: Klubokawiarnia Alternatywa 21

Patronat medialny: Gazeta Regionalna

Fot. Daniel Wróblewski

Teatr Nowy w Częstochowie

Działalność Teatru NoWego w Częstochowie zainaugurowano w marcu 2021 r. Jego twórcą, a także dyrektorem jest Paweł Bilski. Dzięki niemu powstała zupełnie nowa przestrzeń do działalności twórczej zarówno w Częstochowie, jak i całym kraju.

Co wyróżnia ten teatr na tle innych, niezależnych organizacji w kraju? Z pewnością tematyka realizowanych spektakli – odważna, istotna społecznie, poruszająca, refleksyjna, a czasem też wzbudzająca kontrowersje. Zespół artystyczny stanowią młodzi, ambitni ludzie.

Debiutancką realizacją, której podjął się Teatr NoWy w Częstochowie, była „Cebula” w reżyserii Marka Ślosarskiego. Na dorobek niezależnego teatru składają się również: „Zażynki” w reżyserii Tomasza Mana (koprodukcja z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie), teatralny happening „Moja droga” wyreżyserowany przez Pawła Bilskiego, groteskowa „Apok@lipsa covidowa” w reżyserii Pauliny Kajdanowicz, widowisko teatralnomuzyczne „Ballady i romanse”, polska prapremiera „Wielka wyprawa na drugi koniec miasta” oraz komedia Paula Elliota „Umrzeć ze śmiechu” w reżyserii Tomasza Mana.

Related Posts